Skip directly to content

Počasí

Krkonošské klima je drsné, dokonce bývá drsnější než v Alpách či Tatrách ve stejné nadmořské výšce kolem 1500 metrů nad mořem a dá se o něm říci že má rysy klimatu subpolárního. Charakteristické je velké množství srážek, průměrně okolo 150 cm ročně. V zákoutích a jámách leží sníh často až do začátku letních prázdnin a první sníh se na Sněžce objeví mnohdy s příchodem nového školního roku, tedy v září.

Zajímavým úkazem jsou teplotní inverze, při kterých s rostoucí nadmořskou výškou roste i teplota, místo toho aby klesala, a sluneční intenzita nabývá na síle. Tehdy je česká kotlina v nížině zalita mlhou, v Krkonoších je ale jasno, teplo a sucho. Velmi častým úkazem je mlha, Sněžka je v ní zahalena dokonce průměrně 306 dní v roce.

Na delší období pěkného počasí narazíme nejčastěji v září a březnu, kdy je nejméně oblačných a mlhavých dní. Výše uvedená týdenní předpověď vychází z předpovědi pro královéhradecký kraj, ve kterém se Krkonoše převážně nacházejí, se vzrůstající nadmořskou výškou, pokud není právě inverze, je potřeba ale počítat s teplotami o pár stupňů nižšími, než uvádí náš graf.


Aktuální počasí

Aktuální laviny

Aktuální sníh